Katana - Lila Aalto
Handcrafted Finish
Workshop-forged with detail-first finishing
Battle-Ready
Built for display and responsible cutting use
Optional Engraving
Add custom text when you want a more personal piece
Production & Delivery
7-21 days before shipping
FREE GIFTS WITH EVERY KATANA
Each qualifying sword order includes a free sword stand and sword bag.
Production & Delivery
- Standard swords: usually 7-21 days to complete
- Peak periods: production may extend to 30-45 days
- Custom work: usually 1-3 months depending on complexity
- Shipping after completion: around 7-15 days for most regions
- EU deliveries: often around 17-20 days
Please order only if this timeline works for you. Read full shipping policy.
Rehellinen hinnoittelu ilman keinoteltua ilmaiseksi toimituksen laskentaa.
Työstetyistä teristä valmistetut miekat, joissa on selkeämpi materiaalin asettelu.
15 päivän palautusoikeus kelvollisissa ei-mukautetuissa tilauksissa.
Kuvaus ja tekniset tiedot
Violettia Aaltoa edustava Katana, valmistettu 1060-teräksestä, on mestariteos, joka yhdistää perinteisen käsityön ja modernin esteettisyyden. Sen antiikkikuparin päällystetty suojus ja kaksivärinen käsin lakattu tupe sekä korostavat hienostunutta taituria.
Tekniset tiedot
| Materiaali | 1060-teräs |
|---|---|
| Suojalevy (Tsuba) | Sinkkiseos antiikkikuparilla viimeisteltynä |
| Kahva (Tsuka) | Korkean vuoren kovapuu |
| Tuva (Saya) | Korkealta vuorelta peräisin oleva puukko, kaksivärisellä käsin lakatulla viimeistelyllä |
Mitat
| Kokonaispituus | 103 cm (40,6 tuumaa) |
|---|---|
| Terän pituus | 72 cm (28,3 tuumaa) |
| Kahvan pituus | 26 cm (10,2 tuumaa) |
| Terän leveys | 3,2 cm (1,3 tuumaa) |
| Paino ilman tuvaa | Noin 1100 g |
| Kokonaispaino | Noin 1600 g |
Ominaisuudet
- 1060 korkean mangaanipitoisuuden terästerän terä, jossa on korkean lämpötilan karkaisu ja perinteinen höyhenpolttaminen
- Sinkkiseos suojus antiikkikuparilla viimeisteltynä, lisätäkseen vanhanajan eleganssia
- Korkealta vuorelta peräisin oleva puukahva, joka tarjoaa saumattoman ja hienostuneen designin
- Korkealta vuorelta peräisin oleva puutupe, kaksivärisellä käsin lakatulla viimeistelyllä, parannetulla visuaalisella vetovoimalla ja kestävyydellä
